Amerykanie raka leczą. Polacy na raka umierają

0
246

Raka prostaty da się zwalczyć wykorzystując lek na raka piersi, a lek na czerniaka może okazać się efektywny przy leczeniu nowotworu jelita grubego. Przy założeniu, że zbada się, która mutagen wywołał nowotwór u konkretnej osoby. Gdyby polscy medycy byli w stanie badać tak skrupulatnie, jak lekarze z Ameryki, chorzy uniknęliby niszczącego leczenia, między innymi wykorzystywanej niemal na ślepo trafił chemioterapii. Sporej części z tych ludzi ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

W zasadzie niezbyt dawno temu dzieliliśmy nowotwory w zależności od narządów, które atakowały. Badano nowotwory piersi, mózgu, jelita cienkiego bądź prostaty Obecnie wiemy, że jest to nie tylko obszar występowania, jednak w pierwszej kolejności występowanie określonych mutagenów sprawia, iż określony lek może okazać się skuteczny albo nie. Organizacja Foundation Medicine w Cambridge sprawdza otrzymane fragmenty guzów ludzi z całego świata analizując przy okazji mnóstwo genów, które będą mogły mieć wkład w rozwijaniu się raka. Dla każdego człowieka przygotowuje osobny raport ukazujący dostępną wiedzę w zakresie wyszukanych zmian genomowych i porady, jakiego typu medykamenty oraz dlaczego da się zastosować w tym konkretnym przypadku.

W ciele letniej mieszkanki USA Corey Wood raka płuc zdiagnozowano 2 tygodnie po fakcie, gdy przebiegła półmaraton. Dziewczyna była w świetnej formie oraz absolutnie nie miała jakichkolwiek skutków nowotworu. Podczas wizyty u lekarza okulistyki na jaką wybrała się jedynie po soczewki kontaktowe oznajmiła lekarzowi, iż występują u niej błyski w oczach. Lekarz zlecił kompleksowe badania, podczas jakich znaleziono guzy w płucu, węzłach chłonnych a także przerzuty w kościach. Był to guz płuca w czwartym stadium. Wydawało się, iż jedynym rozwiązaniem leczenia pozostanie długotrwała oraz groźna dla zdrowia chemioterapia. Jej lekarz przekazał jednakże próbki nowowoworu do wykonania badań profilowania genomowego. Odkryto, że nowotwór wywołała mutacja genów ROS1 oraz istnieje na ten rodzaj mutacji celowane lekarstwo. Zadziałało. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood pozostają pozbawione guzów. Przypadek? Absolutnie nie, to możliwości medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Badanie mutacji obecnych w próbce z nowotworem u konkretnego pacjenta i dobór dopasowanej metody leczenia do konkretnej mutacji – to innowacyjne podejście do leczenia raka. Dr Mike Pellini prezes Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, która takie testy realizuje informuje, że tym sposobem pacjent może liczyć na odpowiedni medykament w odpowiedniej dawce nacelowany na określony cel. Od momentu przesłania tkanki do przysłania raportu upływa w granicach 2 tygodni. By przeprowadzić test niezbędna jest niewielka ilość tkanki nowotworowej. Będzie mogła to zostać tkanka wzięta ówcześnie do badania histopatologicznego. Efekt analizy zawiera informację o istotnych dla procesu terapii zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach celowanych, możliwych badaniach klinicznych realizowanych nad lekami, które są w stanie pomóc. Taka wiedza będzie pozwalać lekarzowi znaleźć najlepsze leczenie.