Zdecydowany zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

0
253

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o starcie emisji roboczych sygnałów do nawigacji przez nowe 2 satelity systemu Galileo – wykorzystywanego w Europie odpowiednika systemu GPS. Zwiększa to pokrycie nieba przez system nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo numer 9 jak również 10 były ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po przeprowadzeniu wielotygodniowych, trudnych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich pracowanie w pełni zgodnie z wyliczeniami. W szczególności, z wykorzystaniem wysokiej na 20 m anteny na terenie centrum ESA w Belgii, przeprowadzono pomiary częstotliwości radiowych sygnałów nadawanych z tych satelitów, żeby oszacować kształt sygnału jak również jego wielkość.

Sprawdzono także efektywność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią układu Galileo. Testy były realizowane z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także we Fucino we Włoszech. W pierwszym przypadku badano nadawanie komend jak również monitorowanie satelitów, a w drugim kontrolowanie przesyłania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Testy skończyły się sukcesem nawet nieco szybciej niż przewidywał plan. 29 stycznia b.r. satelity zaczęły wysyłanie właściwych danych nawigacyjnych. Europejska Agencja Kosmiczna wykonuje aktualnie też testy dwóch następnych satelitów do nawigacji (numer 11 a także 12), które wysłano w Kosmos 17 grudnia 2015 r. Z kolei satelity nr 13 oraz 14 przeszły niedawno badania przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC w Noordwijk w Holandii a następnie były schowane w magazynie czekając na wystrzelenie.

Tymczasem w Niemczech ma miejsce produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Pełny system Galileo będzie liczył 24 orbitery. Obecnie nadawane dane do nawigacji są w formie „tymczasowej” – stosuje je branża satelitarna do zrobienia produktów a także usług, które przyszłości będą udostępnione samym użytkownikom.